24-04-2024
Navigace
Sport a další aktivity

Sportovní a volnočasové AKTIVITY
I když naši zakládající členové patřili mezi vrcholové sportovce, získali několik paralympijských medailí a jejich původním cílem bylo vybudovat ve Staré Pace středisko handicapovaných sportovců, vždy jsme vnímali sport hendikepovaných především jako příležitost k aktivnímu životu, setkávání a integraci postižených lidí mezi ty zdravé. Postupně jsme se čím dál více zaměřovali na nejvíce postižené vozíčkáře (ti mají ochrnuté nejen nohy, ale  např. i ruce, případně vadu řeči, atd.), kteří takových příležitostí mnoho nemají. Problém u hendikepovaných sportovců je především v tom, že jsou ve všech sportech rozděleni ještě do mnoha skupin podle stupně postižení, což ono setkávání a integraci značně stěžovalo. Pro těžce postižné sportovce byl určen paralympijský sport boccia (obdoba petanque), kterému se věnovali také naši dva členové. Zde se mohli používat různé kompenzační pomůcky a my jsme časem zjistili, že i těžce postižení sportovci se za určitých podmínek mohou plně vyrovnat zdravým lidem.


Upravili jsme pravidla dvou sportů pro těžce zdravotně postižené: boccii a závěsného kuželníku, a vnikly nové týmové sporty iBoccia (integrovaná boccia) a iKuželník (integrovaný závěsný kuželník). Díky upraveným pravidlům a kompenzačním pomůckám se těmto sportům mohou věnovat jak lidé s nejtěžším postižením tak i lidé třeba úplně zdraví a ve všech věkových kategorií. Jsou rovnocennými týmovými spoluhráči i protivníky a handicap zde nehraje žádnou roli. Výhodou je, že nyní se mohou těmto sportům věnovat společně celé rodiny, přátelé, ale i pomocníci, kteří již nejsou „odsouzeni“ pouze do rolí asistentů, ale stávají se aktivními sportovci. Založili jsme pro celorepublikovou sportovní činnost samostatný spolek Asociaci integrovaných sportů, z. s. a pro ni dále pořádáme celorepublikové turnaje i regionální tréninky a soutěže. Bohužel se rozvoji těchto sportů přes naši další činnost nemůžeme příliš věnovat, ale věříme, že i tady je velký potenciál. V současnosti máme přes 150 registrovaných sportovců z celé ČR, kteří pravidelně jezdí na naše celorepublikové turnaje v iKuželníku a iBoccie.

Z volnočasových aktivit bychom mohli vyjmenovat třeba turistiku, návštěvy kulturních akcí, pořádání bálů, ale třeba i recesistické soutěže jako „Hasičský útok“ na invalidním vozíku. V DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK zkoušíme i farmaření, ale více než chov hospodářských zvířat (slepičky nám už několikrát sežrala nějaká kuna či liška) nám jde pěstování ovoce a zeleniny. Postupně si tak svépomocí zvelebujeme zahradu u DOMEČKU.

Vedle práce jsou sportovní a volnočasové aktivity pro lidi s handicapem další možností pro přirozenou integraci do společnosti.


Za podporu těchto aktivit předem děkujeme:

Číslo účtu veřejné sbírky: 218286566/0300
Podpora přes „DARUJME.CZ“: KLIKNĚTE ZDE (a můžete finančně přispět na naše jednotlivé projekty DOMEČKU)
Dlouhodobá dárcovská SMS: DMS TRV DOMECEK 30 nebo DMS TRV DOMECEK 60 nebo DMS TRV DOMECEK 90 na číslo 87 777
Facebook
Staňte se fanouškem naší
stránky na facebooku:

DĚKUJEME!!!
1,163,993 návštěv