24-04-2024
Navigace
2020 - Chráněné dílny v DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK

Chráněné dílny v DOMEČKU

V roce 2020 se nám konečně podařil naplnit jeden z hlavních cílů našeho spolku: přestěhovat všechny chráněné dílny, které jsme dříve provozovali ve třech různých pronajatých objektech, pod jednu střechu – do objektu bývalé tiskárny ve Staré Pace, který jsme koupili v roce 2013 – do DOMEČKU PLNÉHO KOLEČEK.
První chráněnou dílnu (výrobu marionet a proutěných výrobků z pedigu a proutí) jsme spolu s kanceláří do DOMEČKU stěhovali již v roce 2014, tedy necelý rok po koupi objektu. Začali jsme zde také v malé míře kompletovat výrobky pro jiné firmy.
Druhou chráněnou dílnu (výrobu keramiky) jsme do DOMEČKU stěhovali v roce 2019. Bylo to velmi těžké rozhodnutí, neboť jsme nejdříve museli ukončit nájem tiskárně FITOS (bývalému majiteli panu Fidranskému) se kterou jsme dobře spolupracovali. Pak jsme se ale hned vrhli na stavební úpravy a díky přestěhování dílny do DOMEČKU se nám podařilo keramickou dílnu zachránit, protože jsme výrazně snížili její provozní náklady a věříme, že jsme tím také zajistili její dlouhodobou udržitelnost.
Třetí a čtvrtou chráněnou dílnu (výrobu a opravy sportovních + kompenzačních pomůcek a dílnu pro kompletaci) jsme v DOMEČKU vybudovali z větší části svépomocí (díky našim členům, dobrovolníkům a pracovníkům) v letošním roce. Bylo to neuvěřitelné vypětí, neboť jsme také dokončovali 2. komunitní bydlení a zázemí pro nepřetržitou terénní osobní asistenci v regionu Hořicka. Jak taková naše práce „svépomocí“ vypadá, zachycuje např. TV reportáž ZDE. Máme radost, že jsme naplánované práce zvládli dokončit v termínu, který jsme veřejně slíbili, všechny dílny jsme v letošním roce do DOMEČKU přestěhovali a rozšířili také jejich kapacitu. Průběh stavebních prací i provoz nových dílen si můžete prohlédnout ZDE.

Samozřejmě zázemí našich chráněných dílen ještě není úplně ideální. Máme v DOMEČKU ještě hodně práce (dalo by se říct, že stále ještě nejsem ani v polovině celkové rekonstrukce), abychom pracovní podmínky zdravotně postižených zaměstnanců dále zlepšovali, ale už máme všechny dílny pohromadě, což nám výrazně usnadňuje celkový provoz a zlevňuje provozní náklady. V příštím roce a nejspíše ještě i v  letech dalších nás čeká např. výměna oken, rekonstrukce rozvodů, zateplení celého objektu, atd. atd. Určitě bychom také chtěli dílny a kanceláře dále rozšiřovat, aby u nás našlo pracovní uplatnění cca 50 lidí se zdravotním postižením. Nyní si ale ke konci roku 2020 můžeme říci, že jsme díky vaší pomoci a podpoře udělali významný krok kupředu. DĚKUJEME!!!

Nyní v DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK pracuje 37 zdravotně postižených lidí, kteří by většinou neměli na běžném „trhu práce“ moc veliké šance. Kromě toho, že jsou díky své práci méně závislí na sociálních dávkách (a někteří z nich dokonce díky své práci mohou nyní aktivně řešit své exekuce, atd.), tak také mají i oni oprávněný pocit, že jsou užiteční a potřební. Více než třetina pracovníků jsou těžce zdravotně postižení lidé – převážně vozíčkáři. Podařilo se nám v DOMEČKU vytvořit ještě další 4 pracovní místa, která jsou zatím neobsazená a která čekají na lidi, kteří budou v DOMEČKU od příštího roku bydlet.

FOTOGRAFIE:
Chráněná pracovní místa (budování a provoz 3. a 4. dílny v r. 2020 – výroba sport. pomůcek a kompletace)
Chráněná pracovní místa (budování a provoz 2. dílny v r. 2019 – keramická dílny)
Chráněná pracovní místa (1. dílna + kanceláře v provozu od r. 2014, výrobky z proutí + marionety)

DĚKUJEME
Děkujeme Nadačnímu fondu AVAST (finanční podpora ve výši 250 tis. Kč), Jarmile Baudišové a přátelům (v rámci její narozeninové výzvy ZDE nás podpořili částkou 142 000,- Kč), NN Životní pojišťovně N.V. a zaměstnancům (celková podpora 136 100,- Kč), Fóru dárců – ČSOB pomáhá regionům – podzim 2019 (finanční podpora ve výši 94 634,- Kč), obci Stará Paka (finanční podpora ve výši 60 tis. Kč), společnosti CEMEX (velmi výrazná sleva na cement), EDHAL s.r.o. velkoobchod elektroinstalačním materiálem (obří sleva na elektromateriál), Grimax s.r.o. Česká republika (krásné dveře a vše okolo nich za super cenu), Radimu Daňkovi (daroval nám zářivky), Ptáček – velkoobchod, a.s. (dlouhodobé výrazné slevy na tento materiál: topení + plyn + voda + inženýrské sítě + sanita), Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. a stavebniny DEK a.s. (výrazná sleva na polystyren a izolační vatu + dopravu a část tohoto materiálu zdarma), EGGER CZ s.r.o. (výrazná sleva na OSB desky), ELIMA ELEKTRO s.r.o. (za výraznou slevu na elektromateriál), Zeman Systems s.r.o. (výrazná sleva na KOMÍN), občanům a chalupářů obce KRUH (dlouhodobá finanční podpora) Danu Polmanovi a Ultra Paka Racing Teamu, z. s. (podporují nás každý rok výtěžkem ze svých projektů), panu Gureckému a LíLá čokoládovně ze Staré Paky a mnoha dalším dárcům, podporovatelům a pomocníkům.

ŽÁDOST O PODPORU
Pokud nás budete chtít v našem snažení podpořit, abychom mohli chráněné dílny dále rozvíjet, zlepšovat pracovní podmínky pro lidi se zdravotním postižením a vytvářet pro ně další pracovní místa, pak můžete dále přispívat na nákup stavebního materiálu v rámci naší veřejné sbírky ZDE, a přidat se do naší skupiny na facebooku ZDE, kde budeme zveřejňovat, jak se nám to daří. DĚKUJEME!!!

Facebook
Staňte se fanouškem naší
stránky na facebooku:

DĚKUJEME!!!
1,164,010 návštěv