12-04-2024
Navigace
2014-01-06 - Podání žádosti o zřízení chráněných pracovních míst v DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK

6. 1. 2014 ? Podání žádosti o zřízení chráněných pracovních míst v DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK

Během vánočních svátků jsme promýšleli a vyhodnocovali všechny informace, které se nám podařilo získat ohledně zřízení (případně vymezení) nových CHPM (chráněných pracovních míst) ? tentokráte již v DPK.
Nebylo to vůbec jednoduché. Čekali jsme, že na úřadu práce v Jičíně vzbudíme téměř nadšení, když tam přijdeme s nabídkou vytvoření 10-ti nových (CHPM) pro lidi se zdravotním postižením. Mírně řečeno jsme vzbudili spíše rozpaky a naše představy (které vznikly na základě avizované podpory státu pro vznik nových pracovních míst) vzaly rychle za své. Byli jsme seznámeni s tím, že pokud objekt tiskárny oficiálně nepatří naší organizaci (je jedno, že jej máme v dlouhodobém pronájmu s předkupním právem), nedostaneme žádnou dotaci na stavební úpravy. Byli jsme seznámeni s tím, že pokud nová CHPM zřídíme, musíme na nich po dobu tří let moci zaměstnávat lidi evidované pouze na úřadu práce v Nové Pace (nikde jinde v okolí) a že musíme udržet tyto CHPM po dobu tří let, aniž bychom změnili jejich účel (např. pokud by se na těchto místech kompletovali krabičky, nesměli bychom tam např. začít vyrábět keramiku, atd.). Abychom tyto pracovní místa mohli zřídit, museli bychom předložit podnikatelský plán, dokázat, že podobná pracovní činnost se v našem okolí neprovozuje a přiložit doklad o tom, že máme zajištěný odbyt na výrobky po dobu tří let. Každý podnikatel ví, že toto jsou zcela nesplnitelné podmínky.
Alternativa byla, že bychom CHPM nezřizovali, ale pouze je ?vymezili?. Podmínkou toho by ale bylo, že bychom nejdříve museli pracovníky zaměstnat, vyplatit jim alespoň jednou mzdu a na základě toho zažádat úřad práce o vymezení CHPM. Dotaci na mzdu těchto pracovníků bychom ale dostali pouze od data, kdy by bylo nové CHPM vymezené. Tento způsob jsme ihned zavrhli, neboť by nám nikdo neposkytl záruku kdy (a jestli vůbec) bychom docílili vymezení nových CHPM. Vzhledem k nižší produktivitě pracovníků, které jsme se chystali zaměstnat, a našim finančním možnostem potřebujeme dotaci na jejich mzdové náklady dostávat ihned od jejich nástupu. Dost na tom, že se tato dotace dostává zpětně za celé čtvrtletí ? už to je pro nás obrovská finanční zátěž.

Rozhodli jsme se tedy, že ze začátku, 6. 1. 2014 zažádáme o zřízení pouze 4 nových CHPM, na kterých bychom ale mohli zaměstnat až 8 pracovníků se zdravotním postižením. Nová pracovní místa by měla být pro profese: zahradník + údržba exteriéru, údržbář + správce objektu DPK, výroba sportovních potřeb + opravář, PR pracovník + propagace a prezentace.

Přiložili jsme rozpočet s tím, kolik nás zřízení nových CHPM bude stát s upozorněním, že je především potřebujeme oficiálně zřídit a jsme připraveni jejich vznik postupně celý financovat ze svých zdrojů. Snad to takto projde a my budeme mít možnost zaměstnat zájemce, kterým jsme to již přislíbili a které tak velmi potřebujeme?

Facebook
Staňte se fanouškem naší
stránky na facebooku:

DĚKUJEME!!!
1,160,192 návštěv