27-09-2023
Navigace
2021 - Stavební práce v DOMEČKU pokračují

Stavební práce v DOMEČKU pokračují

Ke konci roku 2020 jsme dokončili rekonstrukci rodinného domku (Sokolská 194, Stará Paka) v areálu DOMEČKU, kde jsme vybudovali 2. komunitní bydlení. Nyní zde bydlí 5 lidí se zdravotním postižením (včetně tří těžce postižených vozíčkářů), kteří také pracují v našich chráněných dílnách – více informací naleznete v článku ZDE.

Po rekonstrukci domku jsme se s plnou vervou vrhli do naší dosud největší stavební výzvy – celkové rekonstrukce hlavního objektu (bývalé tiskárny – Nádražní 111, Stará Paka), kde nyní bydlí 4 zdravotně postižení lidé (jeden z nich dokonce se svojí 5-ti člennou rodinou), a kde na chráněných pracovních místech pracuje již 38 zdravotně postižených lidí. O začátku této stavební akce se více informací (včetně „bouracích“ fotek) dozvíte ZDE.

Rok 2021 byl velmi komplikovaný. Nejen, že jsme bojovali s COVIDEM (naše asistentky patří mezi ty, které veřejnost označuje za „pracovníky v první linii“, a v chráněných dílnách jsme neustále řešili různá omezeními a bezpečnostní / hygienická opatřeními), ale také jsme navyšovali kapacitu osobní asistence (nakoupili jsme 8 nových osobních automobilů, navýšili počet asistentů a následně i klientů na 90 nesoběstačných lidí, o které se staráme v prostředí jejich domova).
Velkou ranou pro nás ale bylo, když ke konci roku 2021 zemřel zakladatel našeho spolku Jan Pelikán, který byl nejen ústřední osobou celého spolku, ale také hlavní „stavbyvedoucí“. Už v době jeho hospitalizace jsme museli dokončit některé stavební práce a převzít jeho ostatní úkoly v naší organizaci. S jeho ztrátou se budeme vypořádávat dlouho – těžké bude zajistit vše, co pro celý spolek i jednotlivé členy dělal, ale ještě těžší bude, abychom v sobě dále nacházeli odvahu a sílu dokončit naší společnou vizi, které byl Honza základním kamenem. Věříme ale, že se nám to podaří, protože spolu s námi ještě stačil postavit solidní základy i „obvodové zdi“ celé naší organizace. My teď ještě musíme dokončit „střechu“ (jak reálně tak obrazně) a „vyladit vnitřek“ (včetně našeho týmu), aby vše šlapalo jak má. Máme k tomu dobře nakročeno. Honzo, děkujeme Ti a věříme, že to dáme, i když nám strašně moc chybíš - nejen jako kolega, ale především jako náš přítel!!!

I když to na DOMEČKU není zrovna vidět, tak za největší stavební úspěch roku 2021 považujeme celkovou rekonstrukci páteřních rozvodů. Postupně v hlavní budově objektu dokončujeme úplně nové rozvodny kanalizace, vody, plynu, topení (máme také dva nové, spolehlivé a výkonné + úsporné kotle) a elektřiny (viz. fotografie ZDE). Celý objekt jsme konečně napojili na vodovodní řád a městkou kanalizaci (viz. fotografie ZDE). Tento rok jsme poprvé po několika letech neměli strach, jestli nám nebude v DOMEČKU zima a jestli nám nepřestane téci teplá voda (stávající kotle i čerpací stanice již byly velice poruchové). Také jsme vyměnili velkou část oken v 1. a 2. patře. Doufáme proto ve velké finanční úspory nejen za opravy a údržbu, ale také za energie.

To více viditelné čím se můžeme lépe pochlubit, je vybudování důstojného zázemí naší nepřetržité terénní osobní asistence. V DOMEČKU konečně máme samostatné prostory pro tuto naší neustále se rozvíjející a tolik potřebnou službu. Vybudovali jsme zde bezbariérové kontaktní místo a dvě kanceláře s kuchyňkou a soc. zařízením (2x WC + sprchový kout). Také zde vnikl malý sklad na kompenzační a hygienické pomůcky. Rozsah prací asi nejlépe dokumentují fotografie ZDE. Jediné co nám tedy ještě zbývá, abychom měli pro poskytování terénní asistence vše potřebné, je vybudování dostatečně velkých skladových prostor pro kompenzační pomůcky (pro chodítka, invalidní vozíky, transportní zvedáky, atd.), které zatím máme „rozstrkané“ po celém objektu.

Do DOMEČKU jsme také navozili spoustu materiálu, který se nám podařilo sehnat sponzorsky zdarma nebo s velikou slevou a ještě před zdražením. Máme tak vcelku solidní základ, abychom mohli ve stavebních pracích pokračovat dále i když se nám třeba nepodaří sehnat tak výraznou finanční podporu jako v roce 2021. Máme zásoby sádrokartonů, izolací, dlažby a obkladů, topných těles, atd. Objemy jsou to neskutečné – viz. fotografie ZDE, a my děkujeme všem dodavatelům za poskytnuté slevy i materiál.

Bohužel se nám ale oproti plánu nepodařilo dokončit druhý bezbariérový byt v 2. patře. Vyměnili jsme alespoň okna, udělali podlahu a většinu příček (viz. fotografie ZDE). Čeká nás tedy ještě dost práce, ale věříme, že nejpozději do poloviny roku 2022 také zde bude vše dokončené a budou se sem moci nastěhovat další tři těžce postižení vozíčkáři, kteří již na to netrpělivě čekají.
Nedokončili jsme také terasu ve 2. patře, která bude sloužit pro oba bezbariérové byty a 6 jejich obyvatelů – převážně vozíčkářů. Už se ale rýsuje a oproti původnímu plánu bude obrovská (viz. fotografie ZDE). Máme z ní velikou radost, a i když to byla nakonec nečekaně veliká stavební akce, tak to za to určitě stojí.

Rok 2021 byl velmi vyčerpávající a sáhli jsme si až na úplné dno – jak finančně, tak fyzicky a psychicky. Určitě jsme toho mohli udělat více a lépe, ale myslíme, že jsme to nakonec zvládli v rámci našich možností poměrně dobře.

Pro rok 2022 již naštěstí nemáme tak velkolepé plány. Bohužel jsme nakonec zjistili, že je ve velmi špatném stavu celá střecha, což bude vyžadovat další významné investice, které zatím nemáme vůbec zajištěné. Proto chceme v roce 2022 především dokončit celé 1. a 2. patro hlavní budovy a vzpamatovat se z toho zápřahu v roce 2021. Čeká nás v těchto dvou patrech ještě dost práce - dokončení výměny oken, topení i rozvodů, pár příček, vybudování sprchy a větší jídelny s kuchyňkou pro pracovníky v dílnách, atd.
Doufáme, že se nám během roku 2022 podaří připravit plány a zajistit financování pro rekonstrukci 3.NP, kde mají vzniknout další dva byty pro 6 zdravotně postižených lidí a 4.NP, kde by měli vzniknout rozsáhlé sklady pro všechny činnosti naší organizace. Tyto práce tedy nejspíše odložíme až na jaro roku 2023.

Věříme, že to nejnáročnější období již máme za sebou a doufáme, že s vaší pomocí vše zdárně dokončíme. DĚKUJEME za vaši přízeň i podporu!!!

Za dosavadní finanční podporu děkujeme těmto „institucím“:
Krajský úřad Královéhradeckého kraje, MPSV, MMR a EU (Evropské fondy - IROP) a MAS Brána do Českého ráje, Město Nová Paka a Obec Stará Paka,

nadacím:
Abakus nadační fond zakladatelů Avastu,

a společnostem a soukromým dárcům:
Daniel Polman a Ultra Paka Racing Teamu, z. s., NN Životní pojišťovna N.V., občané a chalupáři obce KRUH, pan Gurecký a LíLá čokoládovna ze Staré Paky, KOBIT, spol. s r.o., Michal Polák, Blanka Heclová s rodinou, ale také mnoho dalších „drobných“ dárců jejichž finanční podpora je pro nás stejným povzbuzením a v souhrnu velmi podstatnou pomocí.

Za materiální pomoc děkujeme:
Prefa Brno a.s. (velké množství PZD desek - darem), Wotan Forest, a. s.Oblast palet a obalů JILOS (mnoho prken / dřeva - darem), Divize RIGIPS, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. (velké množství sádrokartonových desek zdarma), Beka Bazar – kancelářský nábytek (pan Hepnar nám poskytl nábytek do kanceláří darem), Pila Hartman (pan Hartman nám poskytl velkou slevu na trámy), Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. (výrazná sleva na izolační vatu a desky), Ptáček – velkoobchod a. s. (výrazná sleva na vodoinstalaci, topení, plyn, odpady a sanitu), LASSELSBERGER, s.r.o. (velká sleva na dlaždice a obklady RAKO), JAP FUTURE s.r.o. (stavební / dveřní pouzdra), VIPS gas s.r.o. (výraznou sleva na dva plynové kotle s příslušenstvím), EDHAL s.r.o. velkoobchod elektroinstalačním materiálem (významná sleva na elektromateriál), EGGER CZ s.r.o. (výrazná sleva na OSB desky), DEK a.s. (sleva na různý stavební materiál), KORADO, a.s. (výrazná sleva na radiátory), SQS Vláknová optika a.s. (velké množství nábytku - darem), ELIMA ELEKTRO s.r.o. (výrazná slevu na elektromateriál), MIRNO s.r.o. – PŘEČERPÁVAČKY (výrazná sleva na přečerpávací stanici), CIBET  - profi nářadí (výrazná sleva na stavební nástroje a nářadí), SKLEP ART s.r.o. (samolepící fólie, bannery – darem + výrazné slevy)

Také děkujeme všem dobrovolníků a především našim ochotným zaměstnanců, kteří zajišťují většinu stavebních prací. Jak taková práce svépomocí vypadá, se můžete podívat na starší TV reportáž ZDE.


Facebook
Staňte se fanouškem naší
stránky na facebooku:

DĚKUJEME!!!
1,095,689 návštěv