20-05-2024
Navigace
Rekapitulace roku 2013 projektu DOMEČEK PLNÝ KOLEČEK

Co nového se přihodilo v projektu: DOMEČEK PLNÝ KOLEČEK v roce 2013

13. 5. 2013 ? koupě objektu Nádražní 111, Stará Paka
Asi už nemá smysl probírat, co vše jsme si zažili při shánění vhodného objektu pro náš záměr vybudovat DPK, a tak se rovnou přehoupněme k datu 13. 5. 2013, kdy jsme podepsali kupní smlouvu a získali objekt tiskárny Fitos ve Staré Pace. Už jsme byli připraveni na různé kompromisy, už jsme začínali být zoufalí z toho hledání a náhle jsme ho objevili ? objekt: Nádražní 111, 507 91 Stará Paka. Máme pocit, že zde se nám nyní konečně podaří naplnit všechny naše představy a záměr, který jsme s projektem DPK měli, a že tím také završíme naše mnohaleté úsilí vybudovat zázemí, které zaručí dlouhodobou perspektivu naší organizace.
1. 6. 2013 ? začátek ke stavební studii projektu
Už před koupí objektu tiskárny jsme spolupracovali s panem Michalem Vaškem z novopacké firmy ANGUS, v. o. s., který nám pomáhal vytipovat vhodné objekty a dával nám k nim své vyjádření. Ihned po koupi objektu tiskárny jsme se domluvili, že je potřeba celý objekt nejdříve ?zakreslit?, abychom mohli začít uvažovat o možnostech přestavby. V této chvíli se poznáváme také s panem Petrem Zlatníkem ze stejné firmy, kterého jsme si během zakreslování vybrali za toho, kdo nám vytvoří celkovou stavební studii přestavby. Zakreslování bylo velmi náročné, neboť v celém objektu není ?jedna zeď rovná? a bohužel se nám do konce roku 2013 nepodařilo celý objekt vyměřit a zmapovat. Komplikace nastaly i díky tomu, že některé části objektu nebyly vůbec přístupné ? stále ještě vyklízíme sklepní prostory, atd. No, zpracováno už není jen minimum z celého objektu, a tak věříme, že v příštím roce už brzy budeme mít nějakou stavebně-projektovou studii s hrubým odhadem ceny, kterou bychom mohli představit veřejnosti.
1. 8. 2013 ? pronájem části objektu firmě Fitos
Už během jednání o prodeji jsme s majitelem objektu panem ing. Fidranským naťukli možnost, že by u nás jeho tiskárna Fitos dále zůstala v pronájmu v části objektu. Pro nás to byla příjemná možnost, jak prozatím objekt využít, než seženeme dostatek finančních prostředků pro celou jeho přestavbu. Při domlouvání podmínek pronájmu jsme se dostali k další možné spolupráci ? naši pracovníci v chráněných dílnách by pro firmu Fitos mohli kompletovat krabičky. I když jsme kupní smlouvu podepsali 13. 5. 2013, tak jsme příliš nespěchali s přebráním objektu ? neměli jsme pro něj nejen využití, ale ani kapacitu se o něj začít starat, a tak jsme uvítali možnost, že se pan Fidranský a firma Fitos začla pozvolna sestěhovávat do pravého křídla v přízemí objektu. Během této přechodné doby se zatím o objekt dále starali a platili údržbu a především energie. Vše se nakonec sešlo tak, že jsme objekt 1. 8. 2013 převzali do své správy a podepsali nájemní smlouvu s tiskárnou Fitos, která dále zůstává v objektu DPK a dává práci také našim pracovníkům v chráněné dílně. Nájemník pan Fidranský a firma Fitos nám nyní přispívá nejen svým nájmem, ale také sponzorsky, dává práci naším zaměstnancům a pomáhá nám svými zkušenostmi i se správou celého objektu. Možná se rýsuje i dlouhodobější spolupráce, ale nebudeme předbíhat ?
23. 12. 2013 ? přijali jsme pod střechu DPK posledního ? čtvrtého nájemníka v tomto roce
Poté, co pan Fidranský (bývalý majitel objektu) opustil svůj byt v prvním patře, začali nás oslovovat naši zaměstnanci, kteří bydleli v ubytovnách ve velmi špatných podmínkách, zda by nemohli tento byt využít. Vzhledem k tomu, že bude potřeba do objektu nainstalovat výtah, který by nám zpřístupnil vyšší patra, rozhodnutí bylo celkem snadné. Postupně jsme zde ubytovali dva naše zaměstnance a také dva potencionální pracovníky, kteří měli obrovské problémy s bydlením. Máme radost, že tak brzo náš DPK začíná sloužit sociálním účelům a věříme, že zde budou současní i budoucí nájemníci spokojení.
31. 12. 2013 ? nedaří se nám zřídit novou provozovnu v DPK, aneb problémy s úřadem práce a (ne)podpora zaměstnanosti v praxi Pracovní kapacity našich současných provozoven už nám nedovolovaly zřídit zde více chráněných pracovních míst, kde bychom zaměstnali další pracovníky se zdravotním postižením. Vzhledem k tomu, že jsme měli hodně vhodných zájemců i dostatečnou pracovní náplň pro ně, chystali jsme se co nejdříve zřídit novou provozovnu právě v DPK. Plánovali jsme zde zaměstnat cca 10 lidí se zdravotním postižením. Bohužel jednání s úřadem práce jsou velmi komplikovaná ? čekali jsme podporu, čekali jsme nadšení, že chceme zaměstnat minimálně 10 lidí, kteří díky svému zdravotnímu postižení nemají na běžném trhu práce příliš velké šance ? Narazili jsme ale jen na samé překážky a mnohdy nesmyslné podmínky a nařízení (např. vypracování podnikatelského plánu, garance odbytu na tři roky, dostatek ?vhodných? lidí evidovaných pouze na ÚP v Nové Pace (ne jinde, ani v blízkém okolí), atd., atd.). Byrokracie zatím v tomto roce vítězí a provozovnu se tedy pokusíme zřídit až v roce příštím, až si vše dobře připravíme. I když to vůbec nevzdáváme, není příjemné lidem vysvětlovat, že o ně máme velký zájem, ale že je prakticky nemůžeme z formálních důvodů zaměstnat ? oni tomu moc nevěří, anebo věří, ale tu práci potřebují co nejdříve, protože jsou ve špatné finanční situaci a nemohou čekat.
31. 12. 2013 ? pozitivum na závěr: kdo v tomto roce podpořil DPK
Podpora se samozřejmě v této fázi, kdy nemáme ani projektově-stavební studii s přibližným rozpočtem, shání velmi těžko. Těší nás, že se mezi první podporovatele projektu přihlásili právě naši zaměstnanci. Je to dobrý základ, na kterém se dá stavět. Naštěstí nezůstali sami, a tak se můžeme pochlubit i těmito prvními vlaštovkami:
18. 5. 2013 ? Daniel Polman: křest knihy s podporou projektu DPK ? bližší informace: ZDE.
20. 8. 2013 ? Talíř proti bariérám: podpora z penzion-restaurantu Novopacké sklepy ? bližší informace: ZDE.
5. 10. 2013 ? Daniel Polman: Turné pěti hospod s podporou projektu DPK ? bližší informace: ZDE.
12. 12. 2013 ? Prezentace projektu DPK na ?Setkání managementu ŠKODA? ? bližší informace: ZDE.

Děkujeme vám všem, kteří jste přispěli k tomu, co se nám v letošním roce podařilo, a těšíme se na další spolupráci s vámi v příštím roce. DÍKY MOC.

Facebook
Staňte se fanouškem naší
stránky na facebooku:

DĚKUJEME!!!
1,171,998 návštěv