29-05-2024
Navigace
2014-02-01 - Bezbariérové úpravy a budování nové provozovny v DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK

1. 2. až 30. 4. 2014 ? Bezbariérové úpravy a budování nové provozovny v DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK

Dlouho nám to ?rozčarování? ze zamítnutí od ÚP (úřadu práce), kde jsme žádali o možnost zřídit 4 CHPM (chráněná pracovní místa) pro 8 lidí se zdravotním postižením (více informací o zamítnutí se dozvíte: ZDE), nevydrželo a tak jsme začali znovu rychle jednat. Po dalších konzultacích jsme usoudili, že medializace tohoto problému nám moc nepomůže, protože to není ani tak o přístupu konkrétního ÚP, ale spíše o chybě v celém systému zaměstnávání zdravotně postižených lidí. Měnit celý systém by sice bylo záslužné, ale my na to už momentálně nemáme kapacitu.
Proto jsme se rozhodli, že se spíše tomuto systému přizpůsobíme a pokusíme se naplnit všechny požadavky ÚP (i ty zcela nesmyslné) tak, abychom v co nejkratší době mohli zaměstnat co nejvíce lidí, kterým jsme to již přislíbili. Začali jsme tím největším problémem: budováním bezbariérové provozovny.

Kromě bezbariérového přístupu do objektu jsme také museli veškerá plánovaná pracovní místa soustředit do přízemí hlavní budovy, neboť budovat v tuto chvíli výtah do vyšších pater, kde jsme také plánovali CHPM zřídit, bylo nejen nad naše finanční možnosti, ale byl by to také holý nesmysl, neboť ještě nemáme ucelenou představu o tom, co kde v objektu v budoucnu bude.
Vzhledem k tomu, že jsme tedy mohli využít pouze přízemí hlavní budovy, bylo zde potřeba vybudovat soc. zařízení (2x záchod ? jeden bezbariérový a sprchy), kuchyň a šatnu pro zaměstnance. Hlavní prostor, kde měla vzniknout dílna, stačilo ?pouze? vyklidit a přehodit tam topná tělesa.

Nebylo příliš času na to shánět sponzory a dárce a čekat na nějakou možnost dotace. Oslovili jsme tedy pouze obec Starou Paku a Město Novou Paku s tím, že bychom chtěli zaměstnat obyvatele těchto obcí, kteří dlouhodobě nemají možnost pracovního uplatnění, kvůli svému handicapu, ale že musíme provést bezbariérové stavební úpravy, abychom to mohli udělat. Zdůraznili jsme, že tyto práce budeme dělat svépomocí a tak odhadujeme celkové náklady na úpravy maximálně cca do 150 000,- Kč. Vyjmenovali jsme, o jaké úpravy se bude jednat a jaké vybavení a stavební materiál k tomu potřebujeme. No, bylo to opět celkem překvapení. Dostalo se nám vyjádření paní starostky Staré Paky Věry Hlostové, že žádat jsme měli v loňském roce (a to jsme v řádném termínu o nic nežádali) a tak teď už bohužel nic nedostaneme ? rozpočet s tím již nepočítá. Z Nové Paky se nám nikdo ani neozval a jen v zápisu rady města jsme se dočetli, že všichni radní byli proti (bez vysvětlení). To nám to budování pěkně začíná, když ani obce, ze kterých chceme zaměstnat cca 10 lidí, kteří marně shánějí práci, nás ani symbolicky nepodpoří :-(

Trochu úspěšnější jsme byli s žádostmi o materiální pomoc a tak o to větší díky patří zejména:
DONAP, spol. s.r.o., která nám poskytla velkou slevu na vstupní dveře a montáž zdarma
KAIZLER s. r. o. za obklady, dlažbu a listely
BAUMAX SR s. r. o. také za obklady a dlažbu
a dodatečně také firmě FERONA Hradec Králové, která nám v loňském roce poskytla slevu i velkou část hutního materiálu zdarma ? postupně tento materiál zpracováváme a podporuje nás dále ?

Ostatní náklady jsme museli financovat z veřejné sbírky (děkujeme všem podporovatelů) a ze svých vlastních zdrojů (výnosů naší hospodářské činnosti). Slušně to s naším rozpočtem zamávalo, ale nakonec jsme to s výše zmíněnou podporou zvládli. Zásadní roli v tom samozřejmě sehrálo, že 90% všech prací zajistili naši pracovníci a dobrovolníci, ke kterým se významnou měrou přidali zájemci o práci. Nepočítali jsme odpracované hodiny, ale mnoho z dobrovolníků dělalo dlouho do noci, abychom mohli co nejdříve opět zažádat ÚP o zřízení CHPM. DĚKUJEME zejména všem, kteří to vydrželi a pomáhali nám až do konce, ale i těm, kteří přispěli dílčí prací ? prostě všem co přiložili ruku k dílu. Moc nás mrzí, že jsme opět zanedbali fotodokumentaci, ale alespoň pár snímků naleznete níže.

Co dodat, máme uděláno a budeme doufat, že se nám to podaří v maximální míře využít a získat od ÚP co nejvíce CHPM. Tentokrát na celé čáře vyhrála podpora firem a soukromých podporovatelů (včetně dobrovolníků). Budeme doufat, že při příští akci se konečně dočkáme alespoň části z deklarované podpory ze strany státních a regionálních institucí, protože tímto způsobem bychom DPK budovali dalších 20 let :-(

FOTKY ZDE
(s popisky dole)


Facebook
Staňte se fanouškem naší
stránky na facebooku:

DĚKUJEME!!!
1,175,858 návštěv