03-12-2023
Navigace
2014-06-27 - Máme povolení zřídit provozovnu s chráněnými pracovními místy v DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK. KONEČNĚ!!!

27. 6. 2014 ? Máme povolení zřídit provozovnu s chráněnými pracovními místy v DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK. KONEČNĚ!!!

Vítězství? Prohra? Už ani nevíme, jestli se máme smát, nebo brečet. Z pro nás přijatelného navrženého kompromisu, který jsme upravenou žádostí o zřízení CHPM (chráněných pracovních míst) učinili, nám ÚP (úřad práce) ještě ?něco? ubral, a tak máme schváleno zřídit tři nová CHPM (chtěli jsme původně 10 CHPM a žádali jsme pro jistotu pouze o 5 CHPM).
Přitom na všech 5 CHPM máme zájemce, kteří nám ještě po tom zamítnutí první žádosti ? viz. ZDE, důvěřovali a opět na tu práci čekali a někteří nám dokonce dobrovolnicky pomáhali, abychom co nejdříve udělali bezbariérové úpravy a mohli je zaměstnat.

ÚP v Nové Pace měl ale registrovaných ?pouze? cca 40 registrovaných uchazečů o práci se zdravotním postižením, ale prý: ?ne všichni chtějí pracovat?. Vzhledem k tomu, že se ale muselo jednat o uchazeče registrované pouze v Nové Pace (ne ani z blízkého okolí) a vzhledem k tomu, že ÚP musí mít dostatek ?náhradníků? pro období dalších tří let, kdyby u nás někdo na nově zřízeném CHPM skončil (aby nám případně mohli poslat někoho jiného) tak nám nakonec ÚP v Hradci Králové schválil pouhá 3 CHPM na kterých můžeme zaměstnat pouze 3 pracovníky se zdravotním postižením.

Co na to říct. Je to smutný a nestálo nám to za to? Smutný je hlavně to, že místo, abychom se mohli soustředit na shánění peněz a zakázek, vedeme vyčerpávající dohady s úřady práce o to, aby nám dovolili zaměstnat lidi se zdravotním postižením. Smutný je pak především to, že máme připravené prostory, práci pro 10 lidí se zdravotním postižením a uchazeče, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní, a my můžeme zaměstnat jenom tři z nich.
Kdybychom to bývali věděli, tak bychom do toho vůbec nešli. ÚP sice od začátku vysílal výstražné signály, ale my jim nějak asi nechtěli uvěřit ? no teď už tomu rozumíme: zřídit v ČR nová CHPM téměř není možné. Je to pouze deklarovaná možnost se státní podporou, která v reálu není proveditelná. Jediná možnost rozšiřování CHPM míst je jejich vymezení na základě již existujícího zaměstnaní zdravotně postiženého pracovníka. Takže podpora vzniku nových CHPM je prakticky vyloučená. Jestli to takhle funguje i u dalších možností podpory sociálních projektů, tak se máme na co těšit :-(

Opět bychom rádi zopakovali, že si nemyslíme, že za tuto situaci můžou konkrétní úředníci ani konkrétní ÚP, jen: ten systém je prostě nějak špatně nastavený?

Každopádně pozitivum nakonec :-)
Získali jsme na zřízení tří nových CHPM jako bonus (opět jsme k žádosti uvedli, že případnou dotaci uvítáme, ale že především potřebujeme získat povolení CHPM místa zřídit) dotaci: celkem 67 590,- Kč, což na 1 CHPM znamená: 22 530,- Kč. Děkujeme za tuto podporu. Alespoň toto je nějaký příspěvek na zřízení bezbariérové provozovny pro 10 postižených lidí (kteří bezbariérovost nepotřebují, protože jsou dostatečně mobilní) a ze kterých v konečném důsledku můžeme zaměstnat jen tři z nich. Díky moc :-)

Dohodu o zřízení nových CHPM, naleznete ZDE.

Facebook
Staňte se fanouškem naší
stránky na facebooku:

DĚKUJEME!!!
1,117,051 návštěv