14-07-2024
Navigace
2016-06-22 - FARMA proti bariérám, z. s. a zachráněné slepice v DPK

FARMA proti bariérám, z. s. a zachráněné slepice v DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK O drobné „farmaření“ jsme vždy přemýšleli, jako o vhodném pracovně-terapeutickém programu do našeho DOMEČKU, kterému bychom se někdy v budoucnu (až na to budeme mít ty správné lidi) chtěli také věnovat…

Těžko říct jestli to byli signály, které vyslyšeli bohové či jiné UNIVERSUM, nebo to byla obyčejná „šuškanda“, ale do našeho projektu vstoupila Alexandra Lukášová, která s pár lidmi kolem sebe měla podobný záměr jako my s DOMEČKEM, jen s větší důrazem právě na to farmaření. Proběhlo pár schůzek a vzájemného „oťukávání se“ a zjistili jsme, že jsme z podobného těsta. Brzy byl „na stole“ návrh na spolupráci a místo abychom napínali síly do dvou samostatných projektů, dohodli jsme se, že se pokusíme představy těchto nových nadšenců zakomponovat do našeho projektu DPK a získat tak další posily do DOMEČKU.

Podařilo se to perfektně a tak jsme společně 16. 4. 2016 založili: FARMU proti bariérám, z. s., která má sídlo u nás a úspěšně zde rozvíjí svoji činnost.

První akcí, do které jsme se společně vrhli, byla záchrana alespoň několika slepic z velkochovu. Ve velkochovech to běžně chodí tak, že když se slepice začnou cca v 18 měsících „přepeřovat“ a dočasně se jim sníží snáška vajec, tak je pošlou na jatka a ony skončí v konzervách pro psy a kočky, aniž by se kdy podívali na denní světlo a dotkli se pařátkem země – více informací se dozvíte na webu SLEPICE V NOUZI, kde jsme i my našli inspiraci. Vzhledem k tomu, že v jednom takovém velkochovu již slepicím vypršel jejich čas, museli jsme jednat rychle. Chlapy v našich chráněných dílnách budovali kurník, naši noví přátelé a pomocníci připravovali zahradu s výběhem a za chvíli už se zubožené slepice proháněli po naší zahradě. Bohužel jsme neměli příliš času na přípravu a neměli jsme ani jistotu, jak nám půjde péče o slepice a tak jsme odkoupili raději pouze 15 slepic. Přes naši řádnou péči ale 4 slepičky uhynuly (což je ale podle zkušeností ostatních zachránců prý dobrý výsledek), neboť je to pro ně přeci jen obrovská změna. Ostatním se ale daří skvěle a na fotkách se můžete podívat, jakou proměnou již prošli.

Nedávno jsme ke slepicím přidali ještě 5 krůt a nyní, když už jsou z nich krasavice, také darovaného kohouta :-)

Slepice, krůty a nyní i kohout přinesli do našeho DOMEČKU oživení. Postižení lidé, kteří se dříve starali jen o své potřeby, najednou zjišťují, že je potřeba postarat se i o druhé a mají radost z toho, že tuto péči společnými silami a podporou dobrovolníků zvládají. A takové domácí vajíčko jako odměna – to také není k zahození :-)

Přátelé z FARMY proti bariérám, z. s. nám nedávno též pomáhali s budováním základů u DPK 2 – o této akci si můžete přečíst ZDE. Jezdí k nám pravidelně a o víkendech zušlechťují zahradu a pomáhají, s čím je potřeba. Společně spřádáme další plány a hledáme vhodné pozemky, kde bychom je mohli realizovat. Bohužel se nám to zatím příliš nedaří – potřebujeme, aby tyto pozemky byli dobře přístupné i pro vozíčkáře, což je v podhůří Krkonoš trochu větší problém. Držte nám palce, aby se nám to brzo podařilo…

DĚKUJEME!

FOTKY ZE ŽIVOTA SLEPIČEK V DPK NAJDETE ZDE

Facebook
Staňte se fanouškem naší
stránky na facebooku:

DĚKUJEME!!!
1,190,733 návštěv