14-07-2024
Navigace
2017-10-07 - Co je nového na stavbě DOMEČKU č. 2

Budování 2. komunitního bydlení v DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK

V rodinném domku, který navazuje na areál bývalé tiskárny, budujeme bydlení pro dalších 6 lidí s postižením (3 vozíčkáře a 3 lidi s lehčím fyzickým, nebo mentálním postižením), kteří by si zde vzájemně pomáhali, pracovali v chráněných dílnách DOMEČKU a využívali nejen jeho odbornou osobní asistenci, ale také nabídku sportovních a volnočasových aktivit. Bližší informace (včetně stavebních plánů, rozpočtu a průběhu prací) naleznete ZDE.
Ani realizace tohoto projektu není jednoduchá: bohužel opět nezapadáme do žádných „dotačních škatulek“ a tak opět komunitní bydlení budujeme svépomocí a pouze za podpory nadací, firem a veřejnosti. I tady se potýkáme s tím, že rekonstruujeme velmi starý objekt a tak překonáváme nejednu stavební záludnost.
Se stavbou nám ale pomáhají dobrovolníci a stavební učni z Odborného učiliště Hostinné v rámci své praxe (což nám ušetří velkou část z rozpočtu) a nově jsme také získali podporu Nadačního fondu AVAST ve výši 450 000,- Kč!!!
Finanční prostředky, získané od drobných dárců, využíváme především na nákup stavebního materiálu, který poptáváme sponzorsky. Odhadová částka, kterou na stavební materiál potřebujeme získat, je 1 250 000,- Kč a tak jsme vytvořili „sbírkové stránky“: www.postavimedomecek.cz (kde naleznete fotografie z budování i krátké video-reportáže) a „událost“ na facebooku: ZDE. Doufáme, že dostatečnou podporu získáme včas a druhý DOMEČEK do konce příštího roku postavíme. Pomoci nám můžete i vy…

Jak stavba pokračuje

Konečně se nám podařilo napojit na obecní vodovod a kanalizaci. Velmi nám v tom pomohl neobyčejně vstřícný postoj úředníků Správy silnic Královéhradeckého kraje (pana Vícha a paní Svobodové), kterým tímto velmi děkujeme.
Následně jsme odpady a vodu rozvedli po celém domě a nyní jsme se pustili do rozvodů plynu a následného znovu-napojení na plyn, který máme přímo u domu.
Dostavěli jsme také komín (pro doplňkový zdroj tepla a ohřevu vody), na který jsme v loňském roce získali výraznou slevu od společnosti Zeman Systems s.r.o., a tak budeme moci stavět i přes zimu – provizorní kamínka jsme dostali darem.
S hydroizolací přední části domu nám pomohli velice ochotní dobrovolníci z Nadačního fondu AVAST, kteří provedli výkopové práce a ještě nám stihli přestěhovat stavební materiál a suť na stavbě – byli úžasní - děkujeme.
V neposlední řadě jsme dokončili překlady nad okny a dveřmi v přízemí. Překlady jsme koupili s výraznou slevou od společnosti PREFA PRODUKT s. r. o. Bylo to trochu dobrodružné, neboť jsme zjistili, že celá vazba domu je špatná a tak jsme pro jistotu dům prozatímně „sešroubovali“, aby se nerozpadl. Znamená to ale, že budeme muset celou střechu sundat a udělat jí včetně vazby a štítů znovu. Alespoň můžeme celé podkroví mírně zvednou a získat v 2. patře více místa pro dva komfortní byty.
S rekonstrukcí domu zažíváme nejedno dobrodružství a mnoho lidí nám říká, že by bylo lepší postavit to „na zelené louce“. Díky pomoci dobrovolníků a stavebních učňů nás ale tato varianta stále vyjde podstatně laciněji a hřeje nás i dobrý pocit, že tím pomáháme zvelebit naší obec, kde tato ruina dlouhá léta „vítala“ návštěvníky, hned na začátku Staré Paky.

AKTUÁLNÍ FOTOGRAFIE ZE STAVBY ZDE

Poděkování:
Nově budování podporují: Nadační fond AVAST (dotace na budování ve výši 450 000,- Kč a pomoc dobrovolníků na stavbě), Odborné učiliště Hostinné (stavební učni pomáhají na stavbě dlouhodobě), zemědělská firma ZETKA Strážník a. s. (štěrk zdarma), společnost Ptáček – velkoobchod a. s. (výrazná sleva na vodoinstalaci, topení a odpady) a spoustě finančních dárců, kteří nám posílají dárcovské SMS a peníze na účet veřejné sbírky – viz.: www.postavimedomecek.cz.

Poděkování za dřívější podporu také patří:
Společnost Komix
(příspěvek na nákup stavebního materiálu v hodnotě 44 444,- Kč a fyzická pomoc dobrovolníků na stavbě), Bazénplast, s.r.o. (sleva na vodoměrnou šachtu), ČESKÉ ŠTĚRKOPÍSKY (provozovna Práskačka) + Ladislav Šeda – pískovna Ujkovice (písek zdarma), PREFA PRODUKT s. r. o. (výrazná sleva na stropní betonové panely), společnost CEMEX (velmi výrazná sleva na cement), Matěj Lukáš (vytvořil „sbírkové stránky“: www.postavimedomecek.cz), Jaroslav Dušek (benefiční představení Čtyři dohody – více ZDE) a bývalý ministr financí ing. Adrej Babiš (100 000,- Kč), společnost PORFIX CZ a. s. (výrazná sleva na tvárnice a spojovací materiál), společnost Zeman Systems s. r. o. – levnékominy.cz (výrazná sleva na komínový systém). DĚKUJEME!!!

 

Facebook
Staňte se fanouškem naší
stránky na facebooku:

DĚKUJEME!!!
1,190,736 návštěv