20-05-2024
Navigace
2022 - Stavební práce a komunitní bydlení v DOMEČKU

Stavební práce a komunitní bydlení v DOMEČKU v roce 2022

Rádi bychom ke konci roku 2022 všem našim podporovatelům a příznivcům podali zprávu o tom, co jsme během tohoto roku zvládli v DOMEČKU vybudovat. Hned na úvod musíme přiznat, že tento rok ani pro nás nebyl vůbec jednoduchý a to se také výrazně promítalo i do stavebních prací.
Velkou ranou pro nás bylo, když ke konci roku 2021 zemřel zakladatel našeho spolku Jan Pelikán, který byl nejen ústřední osobou celého spolku, ale také hlavní „stavbyvedoucí“. S jeho ztrátou jsme se snažili vypořádat vlastně během celého roku. Honza nám moc chybí – jak profesně, tak jako výrazná podpora při všech těžkých rozhodnutí, které jsme se nyní museli  naučit dělat bez něj.
Další velkou výzvou pro nás bylo postupné zdražování energií (a vlastně vůbec všeho), které jsme vůbec nečekali, ale na které jsme museli bezprostředně a co nejrychleji reagovat. Naprosto to změnilo nejen naše priority, jaké pracovní práce je potřeba dokončit nejdříve, ale nakonec jsme museli přistoupit také ke změnám v samotných činnostech spolku – zejména v provozu chráněných dílen. Doufáme, že jsme na tuto zimní (topnou) sezónu celkem připraveni a že jí zvládneme přežít bez dalších drastických opatření, ale bohužel musíme v těch změnách pokračovat i nadále a pokusit se opět najít nějaký dlouhodobě udržitelný model fungování, protože energie se nám zdražili cca pětinásobně a nevypadá to, že by se to mělo v dohledné době zlepšit. V porovnání s předešlými lety bychom dle tehdejší spotřeby zaplatili na energiích o více než 1 mil. Kč více, což bychom zejména v chráněných dílnách neměli možnost dlouhodobě ufinancovat. Ale teď už k těm stavebním pracím…

Rodinný domek pod železničním viaduktem – č.p. 194, Stará Paka
Základní rekonstrukci tohoto domku (v areálu DOMEČKU) jsme dokončili roku 2020 – viz. článek ZDE. Vybudovali jsme zde ve dvou nadzemních podlažích 2. komunitní bydlení.
V roce 2022 jsme ještě v domku udělali pár příček (aby zde mohlo bydlet v samostatných pokojích plánovaných 6 lidí) a plně jsme zprovoznili krbová kamna (včetně dálkové regulace topení), abychom co nejvíce šetřili energiemi. Nyní zde bydlí čtyři velmi těžce postižení vozíčkáři, kteří také pracují v našich chráněných dílnách a dva lidé chodící – s lehčím postižením.
Dokončili jsme také okolí domu, kde vzniklo příjemné posezení s možností venkovního grilování, kůlna na dřevo a nářadí,  menší zahrádka pro potěchu oka, ale také s rybízovými keři a dvěma vzrostlými stromy. Postupně vylepšujeme propojovací cestu s hlavním objektem – č.p. 111, kde všech 6 členů tohoto komunitního bydlení pracuje v chráněných dílnách.

Hlavní objekt DOMEČKU – č.p. 111, Stará Paka
V roce 2021 jsme začali dosud největší stavební akci našeho spolku, kdy jsme „od základů“ začali rekonstruovat hlavní náš hlavní objekt (bývalou tiskárnu). V tomto objektu už máme sestěhované všechny naše chráněné dílny (zaměstnáváme 39 zdravotně postižených pracovníků na chráněných pracovních místech), sklady (kompenzačních a sportovních pomůcek, stavebního materiálu, atd.), vybudovali jsme zde zázemí pro osobní asistenci (nepřetržitou terénní osobní asistenci dlouhodobě poskytujeme více než 90 klientům, kteří díky tomu mohou žít v domácím prostředí) a postupně zde budujeme komunitní bydlení (pro lidi, kteří ani s terénní asistencí nezvládají žít doma). Více informací o tom naleznete v článku ZDE.
V roce 2022 jsme v těchto pracích pokračovali. V rozsáhlém suterénu hlavní budovy tohoto objektu jsme vytvořili dvě menší dílny - jednu na drobnější opravy automobilů, které využíváme pro osobní asistenci (máme flotilu již dvaceti automobilů) a druhou, kde vyrábíme a opravujeme kompenzační a sportovní pomůcky, sváříme, lakujeme, pracujeme se dřevem a kovy, atd. Jsou to ty hlučnější a „špinavější“ dílny. Místnosti v suterénu postupně podřezáváme, abychom je mohli plnohodnotně využívat – je zde značné vlhko a tak jsou zdejší obrovské prostory spíše nevyužité, což je obrovská škoda. Konečně jsme také zabudovali přečerpávací stanici pro odpadní vody, abychom mohli na kanalizaci napojit i levé křídlo objektu a zrekonstruovali čerpadlo z vlastní studně na užitkovou vodu. FOTOGRAFIE z prací v 1.SP v roce 2022 naleznete ZDE!!!
V prvním patře hlavní budovy objektu jsme dokončili zázemí pro osobní asistenci, které již plnohodnotně využíváme, včetně vybudování většího skladu pro kompenzační pomůcky v pravém křídle objektu, kam postupně stěhujeme všechna chodítka, invalidní vozíky, zvedáky, polohovací postele, atd., které teď máme „rozstrkané“ po celém objektu. V prvním patře hlavní budovy jsme také dokončili kotelnu, částečně zrekonstruovali sociální zařízení (WC + sprchy) pro pracovníky dílny, přestěhovali jsme keramickou dílnu do menších prostor a kompletační dílnu jsme z pravého křídla přestěhovali do hlavní budovy. Dokončili jsme zde také výměnu všech oken a zářivek v hlavní budově a doufáme, že nám to přinese výrazné energetické úspory. FOTOGRAFIE z prací v 1.NP v roce 2022 naleznete ZDE!!!
Nejvíce práce jsme ale odvedli v druhém patře hlavní budovy. Zde jsme již před úplným dokončením dvou bezbariérových bytů a pevně věříme, že do konce března 2023 je budeme mít konečně hotové a tím bude dokončena přestavba celého druhého patra hlavní budovy. Už jsou zde hotové a využívané 4 pokoje a 4 bezbariérové soc. zařízení (WC + sprchový kout). Zbývá dokončit chodbičku před výtahem, příčku do druhého bytu a v každém bytě ještě jeden pokoj pro další dva vozíčkáře. Dokončili jsme také výměnu všech dřevěných oken, nainstalovali nový úsporný plynový kotel a vyměnili všechny staré radiátory, které jsou nyní automaticky regulované. I tady doufáme ve velké energetické úspory. Také jsme alespoň provizorně (časem se zde bude muset ještě udělat dlažba) zprovoznili obrovskou terasu, která slouží pro oba byty a odkud je nádherný výhled do celého údolí Staré Paky. Tato terasa je perfektním místem pro setkávání a relaxaci a už nyní dělá radost současným členů komunitního bydlení. FOTOGRAFIE z prací v 2.NP v roce 2022 naleznete ZDE!!!

Co nás ještě čeká…
Pro rok 2023 máme opět velkolepé plány. Do jara dokončíme dva byty v 2. podlaží a doufáme, že během léta seženeme dost finančních prostředků a stavebně se připravíme na celkovou rekonstrukci střechy (nakonec budeme - pokud nám to statik povolí - dozdívat obvodové zdi o cca 2m), která nakonec bude mít konstrukci ze střešních vazníků, takže v jednotlivých místnostech pak už nebudou potřeba podpůrné trámy, které by pro vozíčkáře byly problematické. Střecha bude plechová (nyní jsou tam asfaltové šindele, které jsou na konci své životnosti). Věříme, že vše ohledně střechy stihneme do podzimu, před zimní sezónou snad ještě střechu zateplíme a tím se nám otevře možnost začít už přes zimu budovat další dva byty pro 6 těžce postižených lidí ve 3. podlaží (stejných jako jsou o podlaží níže) a další potřebné sklady ve 4. podlaží. Čeká nás opět mnoho práce a tak nám držte pěsti, abychom vše zvládli tak jak to plánujeme.

DĚKUJEME za vaši přízeň i podporu a těšíme se, že s námi budete i příští rok!!!

Za dosavadní finanční podporu děkujeme těmto nadacím:
Abakus nadační fond zakladatelů Avastu,

a společnostem a soukromým dárcům:
Daniel Polman a Ultra Paka Racing Teamu, z. s., NN Životní pojišťovna N.V., občané a chalupáři obce KRUH, pan Gurecký a LíLá čokoládovna ze Staré Paky, KOBIT, spol. s r.o., Michal Polák, ale také mnoho dalších „drobných“ dárců jejichž finanční podpora je pro nás stejným povzbuzením a v souhrnu velmi podstatnou pomocí.

Za materiální pomoc děkujeme:
BARVY A LAKY TELURIA, s.r.o. (velké množství barvy zdarma), HASOF VELKOOBCHOD, s.r.o. (barva na podlahu a izolace na terasu zdarma), DACHSTAR s.r.o. (schody na půdu zdarma), DONAP SYSTÉMY s.r.o. - pobočka Nová Paka (okna – výrazná sleva), Charvát a. s. (výrazná sleva na izolaci IPA), ALVE spol. s r.o. (výrazná sleva na lešení), Prefa Brno a.s. (velké množství PZD desek - darem), Wotan Forest, a. s.Oblast palet a obalů JILOS (mnoho prken / dřeva - darem), Divize RIGIPS, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. (velké množství sádrokartonových desek zdarma), Beka Bazar – kancelářský nábytek (pan Hepnar nám poskytl nábytek do kanceláří darem), Pila Hartman (pan Hartman nám poskytl velkou slevu na trámy), Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. (výrazná sleva na izolační vatu a desky), Ptáček – velkoobchod a. s. (výrazná sleva na vodoinstalaci, topení, plyn, odpady a sanitu), LASSELSBERGER, s.r.o. (velká sleva na dlaždice a obklady RAKO), JAP FUTURE s.r.o. (stavební / dveřní pouzdra), VIPS gas s.r.o. (výraznou sleva na dva plynové kotle s příslušenstvím), EDHAL s.r.o. velkoobchod elektroinstalačním materiálem (významná sleva na elektromateriál), EGGER CZ s.r.o. (výrazná sleva na OSB desky), DEK a.s. (sleva na různý stavební materiál), KORADO, a.s. (výrazná sleva na radiátory), SQS Vláknová optika a.s. (velké množství nábytku - darem), ELIMA ELEKTRO s.r.o. (výrazná slevu na elektromateriál), MIRNO s.r.o. – PŘEČERPÁVAČKY (výrazná sleva na přečerpávací stanici), CIBET  - profi nářadí (výrazná sleva na stavební nástroje a nářadí), SKLEP ART s.r.o. (samolepící fólie, bannery – darem + výrazné slevy)

Také děkujeme všem dobrovolníků a především našim ochotným zaměstnanců, kteří zajišťují většinu stavebních prací. Jak taková práce svépomocí v DOMEČKU vypadá, se můžete podívat na starší TV reportáž ZDE


Facebook
Staňte se fanouškem naší
stránky na facebooku:

DĚKUJEME!!!
1,171,973 návštěv