12-04-2024
Navigace
2014-08-27 - Koupili jsme domek (zříceninku), v blízkosti objektu DPK

27. 8. 2014 ? Koupili jsme domek (zříceninku), v blízkosti objektu DOMEČEK PLNÝ KOLEČEK

Domek s číslem popisným 194, hned vedle (nebo spíše téměř pod) železničního viaduktu, už dlouhá léta chátral. Dlouhou dobu byl také na prodej a inzerovaná cena byla vcelku výhodná, i když z větší části odpovídala špatnému technickému stavu. Poslední dobou už se domek začínal pomalu rozpadat a pomáhali tomu také velkou měrou zloději, kteří ho postupně rozebírali.

V době, kdy se začal více rýsovat projekt DPK a kdy jsme se s panem projektantem Zlatníkem zamýšleli nad tím, kde a co v objektu DPK umístíme, jsme začali pomalu zjišťovat, že objekt bývalé tiskárny zas není tak velký ?
Do toho k nám dorazila informace, že jsme zařazení do Adventních koncertů 2014 České televize a budeme moci příští rok instalovat do objektu výtah. To byla sice skvělá zpráva, ale začalo být velmi aktuální, co si počneme se současnými obyvateli DPK. Jsou to naši pracovníci a zároveň lidé, kteří prakticky ztratili domov a nemají žádnou možnost, jak získat alespoň ucházející bydlení. Vůbec bychom neuvažovali o tom, že bychom je z důvodu rekonstrukce vyhodili na ulici, ale jakékoliv jiné řešení nás také nenapadalo ?

No slovo dalo slovo, zeptali jsme se paní majitelky domku, zda by byla možná nějaká sleva, a když jsme se dostali na cenu 250 tis. Kč a domluvili jsme se s obyvateli DPK, že by velkou část rekonstrukce zvládli svépomocí, tak jsme tento domek koupili.
Spodek domku zařídíme bezbariérově a bude nejdříve sloužit k bezbariérovému ubytovávání a později uvidíme, jestli budou stačit ubytovací kapacity v DPK. Pokud ano, pak máme v naší organizaci spoustu dalších zájemců (členů organizace i pracovníků), kteří by také měli zájem o bydlení a jsou ve složité životní situaci. Pokud ne, budeme v domku ubytovávat dále.
V podkroví domku budou bydlet někteří naši současní obyvatelé DPK.

Více informací o domku naleznete kliknutím na jeho pracovní název: DOMEČEK PLNÝ KOLEČEK č. 2. Naleznete zde i fotky, v jakém stavu jsme jej koupili.

Rádi bychom v této souvislosti zmínili i pár nepříjemných reakcí, které jsme k tomuto počinu zaznamenali. Jedna z nich vystihuje i mnohé další:
Paní, které již poskytujeme osobní asistenci, nám vyjádřila názor, že kdybychom ?pořád nekupovali baráky?, tak bychom mohli koupit další auto do sociálních služeb a poskytovat více asistence ?
Co na to říci? Že nekupujeme ?baráky? pro sebe, ale chceme tím pomoci dalším lidem? Že i ona možná jednou ocení možnost ubytování s 24 hodinovou asistencí u nás, protože v tom případě asistent zvládne více klientů a asistence se tím výrazně zlevní? Že jsme na to nepoužili prostředky z veřejné sbírky ani ze sociálních služeb, ale že jsme si na to vydělali naší hospodářskou činností a místo, abychom si tím ziskem přilepšili, tak ho zas raději investujeme do dalšího sociálního projektu? Že tak trochu suplujeme roli státu, ale že nám to prostě nedá, když jsme s těmi lidmi v neustálém kontaktu? Že někdy stačí velmi málo, aby se zachránil nějaký lidský osud a dala se lidem druhá šance? Nevíme, myslíme si, že někdy ani tisíc slov nestačí. Snad alespoň obyvatelé Staré Paky brzo pochopí, o čem to naše snažení je. Koneckonců nás budou mít na očích a nám nezbývá než doufat, že je budou mít (spolu se svým srdcem) doširoka otevřené :-)

Facebook
Staňte se fanouškem naší
stránky na facebooku:

DĚKUJEME!!!
1,160,178 návštěv