15-06-2024
Navigace
2017-08-15 - Jak stavíme 2. komunitní bydlení v DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK

2. komunitní bydlení v DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK
O komunitní bydlení v 2. patře hlavní budovy DOMEČKU č. 1 (bývalé tiskárně), které jsme budovali v loňském roce, byl velký zájem a nyní je již plně obsazené. Proto jsme se rozhodli urychlit budování dalšího komunitního bydlení v DOMEČKU č. 2 (rodinném domku, který navazuje na areál bývalé tiskárny), kde do konce příštího roku chceme nabídnout bydlení dalším 6 lidem s postižením (3 vozíčkářům a 3 lidem s lehčím fyzickým, nebo mentálním postižením). Bližší informace, včetně stavebních plánů, rozpočtu a průběhu prací, naleznete ZDE.
Bohužel ani s tímto záměrem nezapadáme do žádných „dotačních škatulek“ a tak i toto komunitní bydlení budujeme svépomocí a pouze za podpory nadací a veřejnosti.
Se stavbou nám opět pomáhají dobrovolníci a stavební učni z Odborného učiliště Hostinné v rámci své praxe. Díky tomu ušetříme velkou část z rozpočtu a finanční prostředky získané od dárců tak využíváme především na nákup stavebního materiálu. Odhadová částka, kterou na stavební materiál potřebujeme získat, je: 1.250.000,-. a tak jsme vytvořili „sbírkové stránky“: www.postavimedomecek.cz (kde naleznete fotografie z budování i krátké video-reportáže) a „událost“ na facebooku: ZDE. Doufáme, že získáme dostatečnou podporu včas a druhý DOMEČEK do konce příštího roku postavíme. Pomoci nám můžete i vy…

Jak stavba pokračuje
 Po pravdě je to zatím spíše boj a nic nejde podle našich dřívějších plánů. Stavební učni nám sice před prázdninami výrazně pomohli, ale byli to „prváci“ a tak fungovali spíše jako přidavači – snad to od nového školního roku bude lepší. I když jsme mysleli, že již máme bourací práce za sebou, tak byl domek v horším stavu, než jsme doufali a tak jsme dále bourali a zpevňovali a dávali překlady tam, kde chyběli, atd. Několikrát se také měnili plány na připojení k vodě a kanalizaci, až jsme konečně nalezli velmi jednoduché a elegantní řešení, které ale zasáhlo do silnice a tak jsme potřebovali povolení od správy silnic, atd. Naštěstí se nám podařilo sehnat dostatek finančních prostředků na nákup stavebního materiálu pro letošní rok a tak jsme také poptávali, kde bychom na něj dostali výraznější slevy. Byl to zdlouhavý proces, ale nakonec jsme ve shánění materiálu byli velmi úspěšní – viz. poděkování níže.
Kromě zazdívání starých otvorů, bourání nových, zpevňování zdí a vyčištění a úpravu terénu kolem domku, jsme také stihli postavit komín a připravili vše k tomu, abychom se mohli napojit na obecní vodovod a kanalizaci (včetně instalace vodoměrné šachty a zavedení vody a odpadu do domku).
Nejlépe o tom, jak pokračujeme, vypovídají fotografie s komentářem pod nimi, a tak se sami podívejte jak nám to i přes různé obtíže jde.

AKTUÁLNÍ FOTOGRAFIE ZE STAVBY ZDE

Poděkování
Opět bychom rádi poděkovali společnosti Komix (příspěvek na nákup stavebního materiálu v hodnotě 44 444,- Kč a fyzická pomoc dobrovolníků na stavbě), Bazénplast, s.r.o. (sleva na vodoměrnou šachtu), ČESKÉ ŠTĚRKOPÍSKY (provozovna Práskačka) + Ladislav Šeda – pískovna Ujkovice (písek zdarma), PREFA PRODUKT s.r.o. (výrazná sleva na stropní betonové panely) a společnost CEMEX (velmi výrazná sleva na cement).

Poděkování za podporu v letošním roce také patří:
Matěji Lukášovi
(vytvořil „sbírkové stránky“: www.postavimedomecek.cz), Jaroslavu Duškovi (benefiční představení Čtyři dohody – více ZDE) a bývalému ministru financí ing. Adreji Babišovi (100 000,- Kč). DĚKUJEME!!!

Facebook
Staňte se fanouškem naší
stránky na facebooku:

DĚKUJEME!!!
1,182,206 návštěv