14-07-2024
Navigace
2016-03-13 ? Budování bezbariérového komunitního bydlení v 2.NP hlavní budovy DPK 1

Budování bezbariérového komunitního bydlení v DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK

První bezbariérový byt budujeme v hlavní budově DOMEČKU 1, v nebytových prostorách 2.NP. Spolu s druhým bytem ve stejném patře, který už potřebuje „pouze“ bezbariérové úpravy, zde vznikne bezbariérové komunitní bydlení pro 6 lidí.

Předpoklad je, že zde budou bydlet 3 až 4 lidé s lehčím postižením a 2 nebo 3 lidé s těžkým fyzickým handicapem – na vozíku. Součástí tohoto bydlení bude i samostatná společenská místnost s vlastním soc. zařízením, která bude provizorně sloužit např. také jako: denní stacionář, terapeutická dílna, sportovní klubovna a také jako prostor na ubytování (při celorepublikových sportovních turnajích, které pořádáme).

Po instalaci výtahu v loňském roce (podrobnosti se dočtete ZDE), jsme získali bezbariérový přístup do 2. NP hlavní budovy DPK 1. Hned jsme začali uvažovat o bezbariérových úpravách, které jsme díky štědré podpoře Nadačního fondu AVAST, mohli začít po novém roce realizovat. Prvním krokem bylo budování společného bezbariérového soc. zařízení (podrobnosti ZDE), které bude patřit ke společenské místnosti.

Dále jsme se vrhli na obvodové zdi prvního bytu. První problém byla traverza, která byla nad podlahou a podpírala nosnou zeď, kde jsme potřebovali vybourat vstup do druhé ložnice budoucího bytu. Následně jsme zjistili, že i ostatní podlaha je velmi nerovná – rozdíl byl až 15 cm :-( V bezbariérovosti nechceme dělat žádné kompromisy a tak jsme se rozhodli vytrhat celou podlahu a traverzu nahradit jinou – níže posazenou. Pod prkny byl neuvěřitelný „bordel“ a tak jsme nakonec i kvůli odstranění těch nečistot byli za toto rozhodnutí rádi. Konečně jsme mohli využít i schovanou izolaci z 3.NP…

Spolu s obvodovou zdí a podlahou jsme již řešili také odpady a vodoinstalaci. Dispozičně to byl trochu oříšek, ale nakonec jsme vymysleli, že odpad „šoupneme“ do nefunkčního komína (což byl sice skvělý nápad, ale bylo též potřeba komín vyčistit – poslední léta sloužil jako prostor na suť). Mezitím jsme již začali budovat i příčky v bytě.

Fotky asi lépe popíšou celé to naše „pachtění“, ale přes všechny překážky jsme se konečně dostali do fáze, kdy začínáme řešit zasunovací dveře a elektroinstalaci, vybíráme dlaždičky a dlažbu, atd. Teď už to zas bude více radosti a méně starostí :-)

Závěrem nutno podotknout, že jsme si veškeré práce dělali svépomocí, takže největší dík patří našim dobrovolníkům, mezi které patří i velká část našich zaměstnanců.

Veškerý náš potenciál by ale zůstal nevyužit, kdyby nebylo úžasné podpory Nadačního fondu AVAST, který nám přispěl na stavební materiál 400 500,- Kč. Další podporu jsme získali od Nadace ČEZ ve výši 50 376,- Kč, která bude využita na závěr tohoto projektu – při koupi stropního zvedáku pro těžce postižené vozíčkáře. Snad se nám podaří získat i další podporu, abychom celou tuto etapu – vybudování komunitního bydlení, mohli úspěšně dokončit co nejdříve – do léta tohoto roku.

 

DĚKUJEME VŠEM, KTEŘÍ NÁS JIŽ PODPOŘILI!!!

 

FOTKY ZDE!!!

Hlavní obrázky: sponzor-nf_avast.jpgHlavní obrázky: nadace_cez.jpg

Facebook
Staňte se fanouškem naší
stránky na facebooku:

DĚKUJEME!!!
1,190,727 návštěv