20-05-2024
Navigace
2017-12-18 - DOMEČEK č. 2 (co jsme stihli v r. 2017)

2. komunitní bydlení v DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK – co jsme letos stihli a co nás čeká příští rok

V rodinném domku v areálu DPK budujeme 2. komunitní bydlení pro dalších 6 handicapovaných lidí. Bez dotací, většinou pouze s dobrovolníky a stavebními učni ODBORNÉHO UČILIŠTĚ HOSTINNÉ, zde svépomocí rekonstruujeme ruinu domku, která ve Staré Pace dříve sloužila jak černá skládka. Náš celý projekt, kdy chceme těžce zdravotně postiženým lidem nabízet nejen bezbariérové bydlení s asistencí, ale také pracovní uplatnění v našich chráněných dílnách a sportovní a volnočasové aktivity, bohužel nezapadá do žádných dotačních tabulek. Materiál na stavbu si proto sháníme sponzorsky (buď darem, nebo s velkou slevou) a nakupujeme ho z prostředků získaných z darů a od nadací. Vše to jde pomalu a s mnoha obtížemi, ale o to větší máme radost, když se něco dalšího podaří a povzbuzuje nás, že existují lidé, firmy a nadace, které nás v tom nenechají samotné a najdou způsob jak nás podpořit.

V článcích níže se dočtete, co jsme zvládli udělat tento rok do října:
18. 4. 2017 – 2. komunitní bydlení v DPK – plnou parou vpřed!

15. 8. 2017 – Jak stavíme 2. komunitní bydlení v DPK

7. 10. 2017 – Co je nového na stavbě DOMEČKU č. 2

Od té doby jsme opět mírně pokročili, a i když poslední stavební práce v tomto roce skončí až příští týden, chtěli jsme se vám ještě před vánoci pochlubit a alespoň touto formou poděkovat všem co nám pomáhají…

V předešlém článku jsme psali, že už jsou všechny překlady nad dveřmi a okny v 1.NP na svém místě. No, jak uvidíte na fotkách pod tímto článkem, nebylo tomu tak - byl to nějaký informační šum. Teď už ale opravdu máme všechny překlady v 1.NP hotové. Chvíli jsme sice váhali, jestli tyto fotografie zveřejnit – domek na nich vypadá spíše zas o něco hůře než lépe, neboť byl jako ementál, ale radost stavebníků nás laiky utvrzuje, že je to výrazný posun a už zbývá jen… no, to raději vyjmenovávat nebudeme :-)

Další „strašidelné“ fotografie jsou z podkroví a 2.NP, kde jsme již úplně strhli půdu (se vším nepořádkem co na ní ještě zbyl) a vše je nyní připravené na to, abychom na jaře sundali celou střechu, vyzdili štíty, dozdily obvodové zdi a udělali střechu úplně novou, protože současná vazba tam víceméně není, což jsme provizorně vyřešili „sešroubování“ celé stavby :-)

Pro nás již mírně „malověrné“ jsou ale v albu také fotografie, kde je vidět, že už v 1.NP máme krásné betonové podlahy místo „dobových“ prken na hlíně – i tady už „jen“ zbývá: hydroizolace (naštěstí domek už máme podřezaný) a tepelná izolace, topení do podlahy, OSB desky a dlažba.

Třešničkou na naší stavbě je ale v tomto roce kouřící komín, neb lehce parafrázovaně (křesťané prominou): „Kde se z komína kouří, tam se dobře daří!“. Máme totiž funkční provizorní kamna a utěsňujeme a dozdíváme všechny otvory v 1.NP, což do konce roku ještě stihneme. To znamená, že nebudeme již muset čekat na jaro jako loni, ale budeme ve stavbě pokračovat i přes zimu, kdy nás čekají ty zmíněné podlahy v 1.NP (včetně topení do nich) a strop 1.NP.

Hned na jaře, jak se oteplí, se vrhneme na sundání střechy, vyzdění štítů i dozdění obvodových zdí v 2. NP (díky sundání střechy budeme moci celé 2. patro zvětšit) a dokončení celé hrubé stavby. Budeme se nám hodit pomoc všech silných chlapů a šikovných žen, takže dobrovolníci: neváhejte se přihlásit!!!

Začátkem dubna bychom chtěli zažádat o státní dotaci na zateplení a topení, která by měla být ve výši 50% (včetně dotace na výměnu oken a instalaci plynového topení). Snad to do podzimu zvládneme.

Původně jsme předpokládali, že celý dům budeme kolaudovat koncem roku 2018, ale i když to asi nestihneme, stále věříme, že většinu prací v příštím roce uděláme a zbytek dokončíme nejpozději v 1. čtvrtletí roku 2019.

Mezi nové podporovatele od léta r. 2017 patří:
KVK PARABIT, a.s.
(velmi kvalitní hydroizolace na všechny podlahy v 1.NP zdarma), Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. a stavebniny DEK a.s. (výrazná sleva na polystyren a izolační vatu + dopravu a část tohoto materiálu zdarma), EGGER CZ s.r.o. (výrazná sleva na OSB desky), stále nám také chodí dárcovské SMS i podpora soukromých dárců na účet veřejné sbírky – např. paní Kopecká, pan Polman, pan Gurecký, pan Fidler, pan Polák a mnoho dalších. Potěšila nás také podpory vydavatelství ALPY PRAHA, která nám darovala z každé vydané knihy Daniela Polmana „NEZMAŘI NIC NEZMAŘÍ“ dohromady 5 000,- Kč a dala do této knihy informace o našem DOMEČKU.

Již stálými podporovateli jsou pak na stavbě: autodoprava TYPLT AD s.r.o. (vozí nám zdarma darovaný materiál) a Odborné učiliště Hostinné (stavební učni na stavbě pomáhají v rámci své praxe).

Poděkování za dříve podporu v letošním roce, díky které jsme nyní v této fázi, patří:
Nadačnímu fondu AVAST
(dotace ve výši 450 000,- Kč a pomoc dobrovolníků na stavbě), zemědělské firmě ZETKA Strážník a. s. (štěrk zdarma), společnosti Ptáček – velkoobchod a. s. (výrazná sleva na vodoinstalaci, topení a odpady). Dále nám pomohli společnosti: Komix (příspěvek na stavební materiál v hodnotě 44 444,- Kč a fyzická pomoc dobrovolníků na stavbě), Bazénplast, s.r.o. (sleva na vodoměrnou šachtu), ČESKÉ ŠTĚRKOPÍSKY (provozovna Práskačka) + Ladislav Šeda – pískovna Ujkovice (písek zdarma), PREFA PRODUKT s. r. o. (výrazná sleva na stropní betonové panely), společnost CEMEX (velmi výrazná sleva na cement). Soukromí podporovatelé: Matěj Lukáš (vytvořil „sbírkové stránky“: www.postavimedomecek.cz), Jaroslav Dušek (benefiční představení Čtyři dohody – více ZDE) a bývalý ministr financí ing. Adrej Babiš (100 000,- Kč).

Další společnosti, které nám na stavbu přispěli již v roce 2016, jsou:
PORFIX CZ a. s.
(výrazná sleva na tvárnice a spojovací materiál), Zeman Systems s. r. o. – levnékominy.cz (výrazná sleva na komínový systém), Prefa Brno a.s. (výrazná sleva na betonové překlady), Wotan Forest, a. s.Oblast palet a obalů JILOS (darovala dřevo a prkna, na výrobu podlážek na lešení a provizorní zastřešení přístavby), ČESKÉ ŠTĚRKOPÍSKY (provozovna Práskačka) (darovala písek do základů), DITON s.r.o. (darovala ztracené bednění) a společnosti BETONSPORT s.r.o. – Jiří Novák (daroval 4 kubíky betonu, které nám přivezli přímo na stavbu). 

DĚKUJEME a všem přejeme krásné svátky vánoční!!!

 Pokud také vy uvažujete o podpoře dalšího budování, můžete nám zaslat např. dlouhodobou dárcovskou SMS ve tvaru DMS TRV DOMECEK 30 nebo DMS TRV DOMECEK 60 nebo DMS TRV DOMECEK 90 na číslo 87 777 (každý měsíc vám bude odečteno 30 Kč nebo 60 nebo 90 Kč do doby, než příkaz zrušíte zasláním SMS ve tvaru: STOP DOMECEK – více na www.darcovskasms.cz), nebo zasláním libovolné částky na účet veřejné sbírky č.: 218286566/0300.

Snad jsme vám již dokázali, že i sebemenší podpora u nás bude využitá velice efektivně, jak naznačuje i reportáž TV Barrandov, která dobře vystihuje, jak moc si vážíme každé koruny, kterou získáme. Další informace o veřejné sbírce naleznete na: www.postavimedomecek.cz.

FOTOGRAFIE co jsme v r. 2017 stihli a co nás ještě čeká ZDE

Facebook
Staňte se fanouškem naší
stránky na facebooku:

DĚKUJEME!!!
1,171,995 návštěv