20-05-2024
Navigace
2017-02-28 ? Tomáš na bílém koni, sněhová kalamita a další zprávy z DOMEČKU

Tomáš na bílém koni

Těsně před vánoci jsme se v DOMEČKU domluvili, že si k nám po Novém roce přijede vyzkoušet bydlení a práci Tomáš Pokstefel z Lázní Bělohrad, kterému nedávno zemřel tatínek. Nebýt DOMEČKU, musel by se Tomáš nejspíše stěhovat do ÚSP Hořice. Tomáš (nejspíše sněhem maskovaný za Martina) k nám přicválal za vydatné chumelenice a hned se začal zabydlovat a zkoušet si práci v naší chráněné dílně. Je to veselý a přátelský chlapík, v práci se velmi snaží, rád sportuje a skvěle do naší komunity zapadl. Vzhledem k tomu, že víc není potřeba, může nyní prozradit, že k nám už Tomáš patří a zůstane u nás :-) Naše komunita se tak rozrostla na 4 vozíčkáře, paní s lehčím postižením, která jim asistuje, a malou Ivetku. Více informací o všech lidech v DOMEČKU se dozvíte ZDE

Sněhová kalamita

Po příjezdu Tomáše, ale sněžení nepolevovalo a na nás padaly přímo hory sněhu. Naši chlapi se těm sněhovým přívalům postavili čelem: přes den se nezastavili a po noci začínali nanovo. Nebralo to konce, síly docházeli a odhrnutý sníh již kolem DOMEČKU tvořil obrovské haldy. Půjčili jsme si i menší sněžnou frézu a pendlovali mezi našimi třemi provozovnami ve Staré a Nové Pace. Sníh již nebylo kam odhrnovat, ale v době nejvyšší nouze k nám štěstěna přivedla ochotného pana Milana Vrabce, který to vzal (zapůjčenou frézou od svého bratra Oldy – majitele restaurace STAROPACKÁ SOKOLOVNA) pěkně z gruntu a vlastně jen díky němu jsme nezůstali uvězněni v DOMEČKU na několik týdnů. Moc jim oběma za tuto nezištnou pomoc děkujeme a hřeje nás, že máme tak ochotné a dobré sousedy. Souboj se sněhem dobře zachycují fotografie níže.

Sportovní tréninky

Přívaly sněhu nezabránily ani začátku našich pravidelných tréninků, které nám zajišťuje integrující sportovní klub iSK Kumburk patřící pod Asociaci integrovaných sportů, z. s. Do tréninků se zapojila i místní organizace Svazu důchodců ČR a tak nyní trénujeme společně. Hned na prvních trénincích jsme se také domluvili, že utvoříme dva týmy (jeden za DOMEČEK a druhý za Svaz důchodců), se kterými se pokusíme obstát i v připravovaných celorepublikových turnajích. Trénujeme pravidelně každé pondělí a věříme, že se zvládneme včas na turnaje připravit, aby nás na turnajích (jako nováčky) úplně nerozsekali. Držte nám palce.

Akce „Kulový blesk“ a dar od společnosti ISOLIT-BRAVO

Dokončili jsme poslední úpravy dvou pokojů v druhém bytě 1. komunitního bydlení a tak jsme udělali velké stěhování. V novém bytě teď bydlí dva vozíčkáři: Luboš a Petra. Dokončujeme zde ještě kuchyň, do které jsme dostali úžasný dar od společnosti Isolit-Bravo, spol. s r. o.: mikrovlnnou troubu, rychlovarnou konvici, mixér, nože, pánve, topinkovač a sendvičovač. Petře a Lubošovi udělal tento krásný dar obrovskou radost a tak nám s novým vybavením kuchyně trochu zapózovali. Moc společnosti Isolit-Bravo, spol. s r. o. děkujeme!!! V prvním bytě zůstala Lída (ta pomáhá s asistencí a má lehčí postižení) s dcerkou Ivetkou a nově tam bydlí další dva vozíčkáři Honza a Tomáš. Jeden pokoj je zde ještě volný, ale hledáme pro něj človíčka, který bude mít lehčí fyzické či mentální postižením, aby mohl pomáhat s asistencí vozíčkářů jako Lída. Letos bychom v tomto bytě chtěli ještě udělat bezbariérové úpravy WC a koupelny, aby Tomáš s Honzou nemuseli jezdit přes chodbu k soc. zařízení u společenské místnosti.

Stacionář

Od nového roku jsme se začali pravidelně scházet ve společenské místnosti (s bezbariérovým soc. zařízením a kuchyňkou), kterou jsme vybudovali zároveň s 1. komunitním bydlením (ve druhém patře hlavní budovy objektu 111). Každé pondělí zde v DOMEČKU Marcela Pelikánová (zaměstnaná u nás jako osobní asistentka) vede takový náš „stacionář“, kde společně vaříme, vyrábíme dárkové i užitkové předměty, sportujeme a společensky se bavíme. Ve čtvrtek pak jezdíme do novopackého bazénu. Tuto službu, kterou využívají nejen lidé z DOMEČKU, ale i další postižení lidé ze Staré a Nové Paky (některé z nich Marcela sama do stacionáře vozí), nemáme registrovanou a není nijak dotovaná. Část nákladů si hradí sami účastníci a část hradíme z naší hospodářské činnosti. Nebylo by to samozřejmě vůbec možné bez neobyčejné ochoty Marcely, které za to tímto velmi děkujeme. O stacionář je velký zájem a tak věříme, že se nám podaří zajistit financování a budeme moci tuto službu dále rozšiřovat. V případě zájmu můžete Marcelu kontaktovat ZDE.

Roškopovský bál + benefiční divadelní představení ČTYŘI DOHODY

Roškopovský bál je naše velkolepá tradiční akce vždy na konci ledna. V Roškopovském kulturním sále nám opět hrála novopacká country kapela MATYLDA a o tom, jak jsme se s místními lidmi až do ranních hodin vyřádili, se dočtete v samostatném předchozím článku: ZDE.

Jaroslav Dušek začátkem února v Nové Pace uspořádal divadelní představení a výtěžek věnoval na budování 2. komunitního bydlení – jak to celé probíhalo a jak to dopadlo, se dočtete: ZDE

Plány

Tento rok jsme začali pěkně zostra. Těší nás, že se v DOMEČKU stále něco nového děje a všichni mají napilno. Až se oteplí, pustíme se do budování 2. komunitního bydlení v rodinném domku u viaduktu. Nyní rozjíždíme kampaň na získání finančních prostředků na nákup stavebního materiálu a budeme rádi, když nás podpoříte i vy. Stavební práce si budeme dělat svépomocí a za podpory stavebních učňů a dobrovolníků. Předem děkujeme za vaši pomoc. O tom, jak stavíme svépomocí krásně, vypovídá reportáž TV Barrandov ZDE.

 

¨

FOTKY ZDE a Ze stacionáře ZDE

Facebook
Staňte se fanouškem naší
stránky na facebooku:

DĚKUJEME!!!
1,172,004 návštěv