14-07-2024
Navigace
2016-09-20 - Ze života ?kolečkářů?, kteří bydlí a pracují v DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK

Ze života „kolečkářů“, kteří již bydlí a pracují v DOMEČKU PLNÉM KOLEČEK

V tomto článku bychom vám chtěli představit první obyvatele DOMEČKU (říkáme jim „Kolečkáři“), a seznámit vás s tím, jak zde žijí a co dělají...

Kolečkáři jsou prozatím čtyři a bydlí v 2.NP hlavní budovy objektu 111 (bývalá tiskárna - DOMEČEK 1), kde svépomocí budujeme 1. bezbariérové komunitní bydlení s asistencí – viz. plánek ZDE. 

Petra je první vozíčkářka, která v DOMEČKU začala bydlet v těžce provizorních podmínkách již v lednu tohoto roku, kdy jsme ještě neměli v druhém patře ani bezbariérové sociální zařízení. Přistěhovala se k nám z Pardubic a organizuje u nás sportovní aktivity: turnaje, tréninky a školení.

Vozíčkář Luboš se do DOMEČKU natrvalo nastěhoval z Velkých Bílovic v létě tohoto roku a hned se zapojil do koordinace stavebních prací, protože je původně stavař. Postupně se z něj stává správce celého objektu, pomáhá nám s administrativou a angažuje se také v aktivitách FARMY proti bariérám.

Lída s dcerkou Ivetkou, se k nám přistěhovali z Jičína. Lída má lehčí postižení a tak v DOMEČKU pomáhá s úklidem celého objektu, na naší farmě se stará o slepice a především pomáhá Petře a Lubošovi s tím, co sami nezvládají a na co není potřeba odborné asistence. Ivetka chodí do druhé třídy místní základní školy a s učením jí pomáhají i Petra s Lubošem.

Petra, Luboš i Lída pracují v našich chráněných dílnách a ze svého platu si hradí nájem v DOMEČKU. Využívají naší odborné terénní osobní asistence, kterou v tomto regionu poskytujeme nepřetržitě. Máme radost, že se i s Ivetkou zapojují také do našich volnočasových a sportovních aktivit. Věříme, že díky DOMEČKU se jejich život celkově zlepšil a získal perspektivu. Těší nás, že se začíná naplňovat naše představa o tom, že v komunitě mohou i lidé s postižením, díky vzájemné pomoci, mít práci, žít aktivní samostatný život a být prospěšní i ostatním. Máme z toho ohromnou radost a děkujeme všem, kteří tomu dopomohli. Prohlédněte si prosím fotky níže, které vydají za tisíc dalších slov…

FOTKY ze života „kolečkářů“ ZDE

Co plánujeme dále?

Věříme, že 1. bezbariérové komunitní bydlení s asistencí dokončíme co nejdříve – nejpozději snad do 2. listopadu 2016, kdy bude den otevřených dveří. Ještě nám zbývá dokončit druhý byt a společenskou místnost, ale již nyní intenzivně hledáme další tři lidi, kteří by chtěli v DOMEČKU bydlet. Do komunity nyní potřebujeme především dva lidi s lehčím fyzickým, nebo mentálním postižením, kteří by zde pomáhali s asistencí vozíčkářům, s péčí o zahradu, atd. Nabízíme jim pracovní uplatnění v našich chráněných dílnách (keramika, výroba marionet, drobné ruční práce, atd.). Pak budeme moci přijmout i třetího vozíčkáře a úspěšně tím završit celý tento projekt.

FOTKY z dokončovacích prací 2. bytu ZDE

Vzhledem k tomu, že „zima přichází“, opřeli jsme se (současně s dokončovacími pracemi v 1. komunitním bydlení) také do hrubé stavby 2. komunitního bydlení v rodinném domku, který je v areálu DPK. Bližší informace o tomto projektu, který bychom chtěli dokončit v příštím roce a který je určený pro dalších 6 lidí s postižením, naleznete ZDE. Bohužel zatím nemáme zajištěné financování a tak alespoň stavíme svépomocí – díky našim dobrovolníkům, stavebním učňům a firmám, které nám poskytly stavební materiál zdarma. Snad to stihneme včas, abychom přes zimu mohli pokračovat se stavebními úpravami uvnitř domku. Jak nám jdou práce od ruky, se dočtete v samostatném článku ZDE.

PODĚKOVÁNÍ těm, kteří podpořili budování 1. komunitního bydlení

Komunitní bydlení bychom nedokázali postupně realizovat bez podpory Nadačního fondu AVAST, který nám na budování přispěl úžasných 400 500,- Kč. Mezi další významné podporovatele patří Daniel Polman (Nová Paka) s charitativním projektem Praha – Sněžka … okolo Česka, kterým pro DPK získal částku 52 823,- Kč, Nadace ČEZ přispěla částkou 50 376,- Kč na stropní zvedací systém a finančně také přispěli žáci ze Základní školy Nová Paka (Husitská), firma TROPICO Plus, VCEST.cz, a další soukromí dárci.

Mezi firmy, které nám poskytli sponzorskou slevu, nebo dokonce materiál či služby zdarma patří zejména: EDHAL s. r. o. velkoobchod elektroinstalačním materiálem (obrovská sleva na elektroinstalační materiál), Knauf Praha spol. s r. o. (sádrokartony zdarma),  Grimax s. r. o. (výrazná sleva na posuvné dveře), Zdeněk Horák – elektroinstalace Nová Paka (sleva na elektroinstalační práce), nejlevnější-obklady.cz (sleva na obklady a dlažbu), MC Systems & Services s. r. o. (elektrický otvírač dveří zdarma), Družstevní závody Dražice-strojírna, s.r.o. (sleva na bojler), BARVY A LAKY HOSTIVAŘ a.s. (barva zdarma), atd.

Kromě výše zmíněným dárcům a podporovatelům, děkujeme také všem dobrovolníkům, pracovníkům našeho spolku a dalším příznivcům, kteří nám pomohli fyzicky. Snad je potěší, že se stali součástí tohoto projektu, který dokáže pozitivně měnit osudy postižených lidí. V případě, že nás budete chtít také podpořit a natrvalo se zapsat do historie DOMEČKU, klikněte SEM.

Facebook
Staňte se fanouškem naší
stránky na facebooku:

DĚKUJEME!!!
1,190,717 návštěv